Projekts “Tev svētki, Mēs ciešam”

Projekta realizācija no 2007. gada 05. februāra līdz 2007. gada 27. aprīlim

Projektu finansē Rīgas sabiedriskās kārtības uzturēšanas fonds
Projekts tiek realizēts sadarbojoties ar Rīgas Atkarības profilakses centru (RAPC)
Projekta mērķis ir pievērst uzmanību problēmām, ko alkohols rada sabiedrībā, īpaši tās jaunākajiem sabiedrības locekļiem – bērniem, kā arī parādīt sabiedrībai bērnu skatupunktu un nostāju par pieaugušo alkohola lietošanu. Tiks veicināta sabiedrības izpratne, par to, ka alkohola lietošana negatīvi ietekmē tieši attiecības ģimenē un kropļo sabiedrības modeli jau pašos pamatos – ģimenē.

Tiek izveidotas četras jauniešu grupas no bērnunamu, dienas centru, un internātskolu vai speciālo skolu audzēkņiem. Grupas dalībnieku skaits ir 10-15 bērni, vecumā no 10-15 gadiem.

Katrai no šīm grupām tiek novadītas trīs tematiskas lekcijas par alkoholu. Noslēgumā bērni uzraksta vēstuli alkoholam par tēmu „Ko es gribētu pateikt alkoholam” Vēstules tiek atlasītas un labākās vēstules, kuras atspoguļo bērnu problemātisko pieredzi vai attieksmi pret alkohola lietošanu, tiek apbalvotas.

Noslēgumā visas četras dalībnieku grupas piedalās kopīgā pasākumā, kas paredzēts alternatīvas radīšanai izklaidei bez alkohola. Pasākumā tiek apbalvoti un godināti labāko 10 vēstuļu autori. Vēstules tiek izstādītas publiski pieejamās vietās – Autoostā, Rīgas Domes ēkā, Rātsnamā vai Centrālās stacijas ēkā, utt.

Projekta rezultāti:

Vēstule alkoholam Nr. A

Ja Tu zinātu, kādu postu tu nodari pasaulei!

Ja tu zinātu, cik cilvēki ir atkarīgi no tevis, cik ģimenes ir izjukušas, cik naudas ir iztērētas!
Tu arī esi izpostījis manu dzīvi, tevis dēļ mani vecāki šķīrās, kad man bija 10 gadi. Tētis bija piedzēries un iesita mammai un mēs pametām tēti.
Tagad mans tēvs dzer, pie tā esi vainīgs tu, Alkohol, tevis dēļ viņu atlaida no darba, viņš nevar beigt tevi dzert.
Labāk būtu, ja tevis vispār nebūtu, tu esi padarījis slimus daudzus manus draugus, kuri nemācās, nestrādā, bet tikai lieto tevi.
Tu esi izjaucis cilvēku dzīves. Tu vienmēr būsi uz šis pasaules, jo tevi lieto dzimšanas dienās un citos svētkos, arī bērēs.
Ceru, ka tu neizjauksi manu ģimeni, kad būšu apprecējies un man būs bērni, es no visas sirds ceru, jo tu esi neiznīcināms. Tevi var aizliegt ar likumu, bet tu atradīsi veidu, kā atgriezties.
Tu pavedini uz sliktām lietām, no tevis ir atkarīgi arī mazi bērni, tas ir ļoti briesmīgi.

Bet tu esi un būsi – ar lielu nožēlu.

Vēstule alkoholam Nr. B

Labdien, mans dārgais Alkohol!

Sen neesam tikušies, nosacīti sen – kopš pagājušās sestdienas, bet kādēļ vienmēr, kad esmu kopā ar tevi, no rīta man sāp galva un īsti nevaru atcerēties, kā pavadīju vakaru. Atmiņas miglainas, pusi neatceros.
Es domāju, ka kādu laiku mums labāk netikties, jo pašlaik man labāks šķiet draugs Sports, bet tas nenozīmē, ka mēs vispār netiksimies. Mēs varam izklaidēties arī trijatā, bet pārāk ciešā draudzībā es ar tevi negribu nonākt, jo tad tu man ļoti traucē pievērsties apkārt notiekošajam.
Tu jau neesi tik slikts! Šad tad arī izpalīdzi, bet vadoties no tavas mājvietas pudeles brīdinājuma ”Pārmērīga alkohola lietošana kaitē veselībai”, ar tevi draudzēšos mēreni. Iespējams šodien nedaudz saskriesimies, ja veikala pārdevēja ļaus man ar tevi satikties, varbūt kāds tev tuvāks draugs tevi ar mani sapazīstinās.

Vēstule alkoholam Nr. C

Sveiks, Alkohol! Vēlos tev teikt dažas lietas. Pirmā no tām lietām būtu: tev ir gan labas, gan sliktas īpašības. Pie labajām īpašībām varētu pieskaitīt to, ka tu palīdzi cilvēkiem atbrīvoties un aizmirst dzīves problēmas, bet ir tāda nelāga īpašība izraisīt paģiras.
Tevis dēļ izjūk daudz ģimenes, tajās ir arī mazi bērni, kuri cieš tevis dēļ, tā ir otra problēma, bet no otrās izriet trešā problēma un tā ir jauniešu un bērnu alkoholisms, kurš ir mūsu valsts sāpīgākais jautājums. Šodien bērniem u jauniešiem dzīve beidzas, tā īsti nesākoties. Ir vēl viena lieta. Man, piemēram, tā ir laba lieta, bet tev, AlOkhol, tā varētu būt ne visai patīkama lieta.
Kad tava iedarbība organismā beidzas, vai arī kuņģī tev vairs nav vietas, tad cilvēkam nākas iet uz tualeti un tevi izčurāt laukā. Tad tu tiec izvadīts ārā no siltās un mājīgās vietiņas cilvēka organismā un tu nokļūsti pilsētas plašajā kanalizācijā, tad tev vairs nav nekāda saldā dzīve.
Man ar tevi ir bijuši gan labi brīži, gan slikti. Bet es gribu teikt vēl vienu lietu – kaut tu pazustu no cilvēku dzīves, un tad varbūt viss būtu labi!

Vēstule alkoholam Nr. D

Čau, Alkohol.
Kā iet? Skatos, tā ne visai. Tu šā vai tā vienmēr nonāc podā. Varētu tev ieteikt būt tādām garšīgākam un nebūt tik kaitīgam mūsu smadzenēm. Tu varētu saturēt arī mazāk kaloriju, vai arī vispār ne! Tas būtu ļoti jauki. Es būtu ļoti pateicīga. Tu varētu arī likt mieru visiem tiem alkoholiķiem, kur bez tevis nevar dzīvot, it kā samīlējušies…
Es tev ieteiktu būt veselīgākam. Un neesi tik ļauns, neizraisi atkarību. Nu labi, nebūšu riebīga pret tevi, jo domāju, ka esi Viskijs…
Jo es tevi dzeru vienmēr, kad gribās iedzert. Tu tikai neapvainojies par to, lai Tu būtu garšīgāks, biju domājusi par šņabi.
Labi, atā. Uz drīzu tikšanos, mans mīļais Viskij!

Vēstule alkoholam Nr. E

Labdien, Alkohol!

Es negribu, lai tu citiem cilvēkiem dari pāri!
Tu, Alkohol, visiem vienmēr gribi ļaunu, bet es gribu, lai tu visu dari labu… Es nezinu, kā tu labosi savu kļūdu!
Man bija prieks ar tevi parunāt. Paldies, ka mani uzklausīji! Es ceru, ka Tu labosies!
Atā, Alkohol!

Paldies, ka izlasījāt vēstuli, es ceru, ka visi darīs tā, ka nedzers alkoholu!
Liels paldies!

Vēstule alkoholam Nr. F

Sveiks, vecīt, priekš kam tu esi radīts?
Man šķiet tāpēc, ka tev patīk darīt pāri cilvēkiem. Manai ģimenei esi sagādājis ļoti daudz nepatikšanu, pat man pašai, jo esmu tevi izmantojusi, lai man kļūtu labāk.
Ceru, ka cilvēk sapratīs, ka tu neesi īsts draugs!
Paldies, ka mani uzklausīji! Ceru, ka Tevi neapvainoju, bet savā dzīvē es tevi vairs negribu redzēt!

Ardievu, Alkohol!

Vēstule alkoholam Nr. G

Sveiks, Alkohol!

Labi, ka tu esi, bet Tu man neesi vajadzīgs. Žēl, ka Tev ir tik slikta ietekme uz cilvēku hormoniem, tu varētu būt nekaitīgs kā limonāde.
Protams, Tev, nelielos daudzumos ir arī laba ietekme pret dažām slimībām, tomēr sliktā tevī ir vairāk, jo lietojot cilvēks kūst agresīvs un domāt nespējīgs, pat ļauns.
Tu jau tāpat neizzudīsi, cilvēki Tevi lietos, sauks tostus priekos un bēdās, bet, lūdzu, centies nedarīt postu vīriem un sievām, bet īpaši mums – jauniešiem!

Vēstule alkoholam Nr. H

Čau, Boni!*

Bonis ir mans otrs labākais draugs. Es ar viņu bieži draudzējos. Mani Bonis ļoti ietekmē.. Kad es viņu iedzeru, es palieku stulba, patīk ārdīties un smieties. Bonis ir arī daudzu manu draugu labākais draugs un pārinieks. Mans Bonītis ir tikai mans un neviena cita. Es ilgi tusēju ar Boni un turpināšu tusēt!
Ja Boni pārāk daudz sadzeras, tad bieži nākas vemt. Bonis bieži draudzējas ar dažādiem kokteiļiem. Kad pa virsu Bonim iedzer kādu sidriņu vai kokteili, tas es jūtos vienkārši super, un ļoti gribas tusēt. Es dzeru Boni jau kādu gadu, mani tas kārtīgi ietekmē. Bonītis izraisa atkarību, bojā organismu un cilvēks smird pēc alkohola. Jebkāds alkohols smird.
Bonapartam dzer virsū pārsvarā koliņu, bet Ž. uzdzēra virsū ūdeni, jo beidzās koliņa. Ž. un I. mīl iedzert Bonīti, kā arī citi mani draugi.
L. reti iedzer, bet kad dzer, tad kārtīgi piedzeras.
Daudzi cilvēk dzer, jo grib jautrību un daži dzer, lai aizmirstu sāpes. Mēs dzeram, lai būtu jautri un vienkārši sakot, nosvinētu piektdienas vai kaut ko citu.

Atā, Bonīti!

*Bonis – šņabis, alkohols

Vēstule alkoholam Nr. I

Čau, pretīgais Alkohol!

Tu saindē cilvēku, visu organismu, bet citi tevis dēļ mirst. Es vairāk gribu, lai tu izzūdi, un vairs neatgriezies uz zemes. Es vēlu tev tikai to sliktāko. Un vēl, es gribētu, lai tu pārvērties, piemēram, par sulu.
Un vēl es gribu, lai visi cilvēki ir veseli!!!