Atskats: Democracy is Dialog

No 18. marta līdz 23. martam Briselē notika projekts „Democracy is Dialoge,” ko organizēja Eiropas jaunatnes atturības organizāciju federācija „Acitve.” Projekta galvenais mērķis bija iemācīties lobēt priekšlikumus, kas saistīti ar alkohola mazināšanas politiku. Projektu pārstāvēja dalībnieki no Lielbritānijas, Zviedrijas, Latvijas un Rumānijas. Latviju tajā pārstāvēja četri cilvēki no Latvijas,  no Latvijas Universitātes Atturības un Veselības izglītības veicināšanas biedrība (LU AVIV) piedalījās Raivis Ieviņš un Elīna Eglīte, bet no Jaunatnes Aturības Federācijas (JAF) Evelīna Dzelzkalēja un Kristīna Jukama.

Svētdienas pēcpusdienā mūsu grupa ieradās Brisēlē, un vispirms devāmies uz Eurocare ofisu, kur iepazināmies ar projekta dalībniekiem no citām valstīm, kā arī projekta vadītājs Maiks Dunbiers iepazīstināja ar turpmākās nedēļas plāniem.

Pirmdienas rītā devāmies uz „European Youth Forum” ofisu, kurā visu nedēļu mums pārsvarā notika gan lekcijas, gan diskusijas par alkohola politiku un lobiju saistītām tēmām. Mūsu latviešu grupai pirmajā dienā bija divas nozīmīgas tikšanās, viena ar Eiropas Parlamenta deputāti Tatjanu Ždanoku un otra ar Veselības ministrijas atašeju Pēteri Ancānu. T. Ždanoka mums teica, ka „man jau ir pienācis tāds vecums, ka es varu pateikt, ka es kaut ko nezinu, jo es zinu, ka daudz zinu,” jo alkohola politikas jautājumos viņa nebija kompetenta, tāpēc sarunāja mums tikšanos ar savu juristu Alekseju Dimitrovu. Savukārt tikšanās laikā ar Pēteri Ancānu, mēs viņu iepazīstinājām ar mūsu pārstāvētajām organizācijām un paudām mūsu priekšlikumus par to kā varētu mazināt alkohola patēriņu Latvijā. Bez šīm divām tikšanām mūsu pārstāvei no Latvijas Evelīnai Dzelzkalējai un vēl viens pārstāvis no katras projektā pārstāvētās valsts devās un tikšanos ar Eiropas Ekonomikas un Sociālo lietu komisijas priekšsēdētāju Stafanu Nilsonu. Tā kā viņam vasaras sākumā ir paredzēta vizīte Latvijā, tad Evelīnai izdevās viņu uzaicināt uz tikšanos arī ar mūsu atturības organizācijām. Bet vakarā mums visiem bija gandrīz divu stundu ekskursija pa Briseles skaistākajām vietām.

Otrdien mums bija diskusijas un lekcijas par alkohola kaitīguma mītiem un patiesību, kā arī bija tikšanās ar Justu Mulderu no Nīderlandes, kas pastāstīja par alkohola politikas samazināšanas iespējām ar kādām nodarbojies viņš un viņa birojs, kas nodarbojas ar alkohola mazināšanas ierobežošanu. Vakarā mums bija starptautiskais vakars, kur katra valsts pārstāvi prezentēja savu valsti.

Trešdien mēs tikāmies ar  T. Ždanokas juristu Alekseju Dimitrovu, kurš mums pastāstīja par lietām, kas tiek darītas Eiroapas Savienības līmenī, lai ierobežotu alkoholu patēriņu.

Ceturtdien lobists no Zviedrijas Saimons Olsons kas Eiropas Parlamentā lobē jautājumus, kas saistīta ar alkohola patēriņa mazināšanu, dalījās pieredzē par to kā veiksmīgāk lobēt.

Piektdienas rītā mums bija plāna sastādīšana par to kāda veida pasākumus saistībā ar alkohola mazināšanu mēs varētu darīt. Bet pusdienas laikā jau devāmies atpakaļ uz Latviju

Visas nedēļas garumā laiks bija silts un saulains, nedēļa bija saspringta, brīvā laika tikpat kā nebija. No Briseles atgriezāmies ar daudz jaunām idejām, ko varētu īstenot Latvijā, lai mazinātu alkohola patēriņu Latvijā.

Projekta dalībniece Elīna Eglīte