Laukiem jauniem būt

laukiem-jauniem-but

Jūlija beigās Dagdā notika septiņu dienu seminārs „Lauku skola”, kurā pilsētu jaunieši mācījās darīt lauku darbus, diskutēja par lauku attīstības iespējām un „lauza” savus stereotipus par lauku vidi. Šis bija galvenais pasākums projekta „Laukiem jauniem būt!” ietvaros, kuru realizē Latvijas Universitātes Atturības un Veselības izglītības veicināšanas biedrība, bet finansiāli atbalsta ES programma „Jaunatne darbībā”.

Pasākumā piedalījās 26 jaunieši gan no dažādām Latvijas pilsētām, gan lauku rajoniem – tas ļāva abām jauniešu grupām iepazīties savā starpā un noārdīt nepareizos priekšstatus. Izrādījās, ka pilsētnieki lauku jauniešos saskata gandrīz tikai pozitīvas lietas, pārmetot vienīgi ģērbšanās stilu – tas bieži vien esot pārāk nemoderns. Savukārt lauku jaunieši par pilsētās vienaudžiem izteicās daudz kritiskāk – viņi bieži vien esot iedomīgi, domājot vairāk par sevi, savu labumu. Taču, nedēļu dzīvojot kopā, jaunieši secināja, ka šis priekšstats esot bijis nepareizs – pilsētas un lauku jaunieši ne ar ko būtisku neatšķiroties, visi esot pozitīvi un atvērti.
Vienu dienu jaunieši pavadīja pie vietējiem Dagdas amatniekiem – dalībnieki apguva skalu grozu pīšanu, kokgrebšanu, zāļu pinumu veidošanu un latviskās virtuves pamatus. Vislabākās atsauksmes tika saņemtas par skalu grozu pīšanu, kur katram bija iespēja pielikt roku un pagatavot sev skaistu groziņu, kā arī asušku cepšanu – jaunieši uzzināja, ka asuškas ir tradicionāls latgaliešu ēdiens, paši mīcīja mīklu un cepa šo ēdienu, ko pēc tam atzina par varen gardu – pilsētas hotdogi nestāvot ne tuvumā!
Divas dienas pasākuma dalībnieki pavadīja pārgājienā pa tuvējiem mežiem, par galamērķi izvēloties skaisto Ežezeru, kura krastā tika celtas teltis un pārlaista nakts. Pārgājiena laikā jaunieši praktiski iepazinās ar dažādām neformālās izglītības metodēm, kā arī cīnījās par uzvaru „Meža spēlēs”. Otrajā dienā, atgriežoties Dagdā, jauniešiem bija iespēja parādīt savus talantus un prasmes pašu organizētajā „Talantu šovā”.

Viena pasākuma diena tika atvēlēta praktiskam darbam. Rīta pusē dalībnieki devās pie vietējiem zemniekiem, lai apgūtu īstos lauku darbus. Jaunieši skaldīja un krāva malku, lasīja ogas, mācījās apieties ar zirgiem, strādāja siena pļavā. Pēc tam dalībnieki no pilsētām atzina, ka lauku darbi viņiem šķituši grūtāki, tomēr realitātē nemaz tik smagi neesot. Tiesa, neviens no dalībniekiem tomēr nebūtu ar mieru šādos lauku darbos pavadīt katru dienu visu savu dzīvi – pilsētas tomēr piedāvājot vairāk iespēju. Taču jaunieši atzina, ka turpmāk uz zemnieku darbu raudzīšoties ar daudz saprotošāku skatu – tagad viņi redzot, ko tas patiesībā nozīmējot. Pēcpusdienu pasākuma dalībnieki pavadīja pie Dagdas vientuļajiem pensionāriem, palīdzot tiem ikdienas darbos – malkas kraušanā, zāles pļaušanā, dārzu ravēšanā, tika pat iztīrīts viens aizaudzis piemājas dīķis! Jaunieši apgalvoja, ka tad, ja kļūtu par ministriem, par vecāko paaudzi domātu daudz vairāk – pensionāru ar asarām acīs sacītie paldies vārdi ļāva nojaust, cik vecajiem cilvēkiem ikdienā ir grūti un cik šāda palīdzība nepieciešama. Varēja just, ka savstarpējā komunikācija vienlīdz labi patika abām pusēm, nebija jūtama vecuma barjera – jaunieši un pensionāri gan kopā ieturēja maltīti, gan uzdziedāja tautasdziesmas.

Projekta noslēguma jaunieši vienbalsīgi secināja, ka laukos dzīve ir daudz patīkamāka – svaigs gaiss, mierīgs dienas ritms, veselīgs dzīvesveids. Tomēr lauki nespējot piedāvāt tādas iespējas kā pilsētas. Tāpēc projekta dalībnieki izveidoja savus ieteikumus valdībai, kas būtu jādara, lai jauniešiem gribētos atgriezties laukos. Kā galvenie ieteikumi tika minēti moderno tehnoloģiju ieviešana, ceļu sakārtošana, jaunu un konkurētspējīgu darba vietu radīšana. „Ja valdība mūs nesaistītu ar kaudzēm normatīvo aktu un citu dokumentu, bet ļautu brīvi rīkoties un attīstīt savas idejas, tad gan laukiem būtu citi attīstības tempi!,” atzina projektā iesaistītie jaunieši.