Seminārs Suntažos

seminars_Suntazos_big

14. martā notika seminārs Suntažos, kurā piedalījās desmit jaunieši no Ogres, Suntažiem un Rīgas. Seminārs tika rīkots lai noskaidrotu – kā radīt un realizēt savas idejas. Sāksim ar jauniešu idejām, to bija daudz un dažādas sākot no tā, ka ir vēlme nopelnīt 1’000’000’000 Ls līdz tādām sakārtot savu dzīvi pa plauktiņiem. Tātad labākās idejas, ko sanākušie jaunieši vēlējās realizēt: izārstēt slimības, izlekt ar gumiju, apprecēties, apceļot pasauli, aizbraukt uz USA, nopelnīt vienu miljonu latu, dzīvot ilgi un laimīgi. Un galarezultātā mēs saskārāmies ar jauniešu vērtībām, kādas tās ir darbs noritēja divās grupās un abas grupas izstrādāja piecas jauniešu vērtības – kā pirmā tika izvirzīta veselība, tad sekoja – ģimene (draugi), nauda, izglītība un nesakrita pēdējā vērtība viena grupa uzskatīja darbu un otra grupa pieminēja mīlestību. Un tad radās vēl jautājums, kas būtu labāk realizēt ideju vienam vai grupā. Izvērtējot abas iespējas galarezultātā, mēs saskatījām, ka gan grupai ir savi plusi un mīnusi un otrādies.

1. Individuāli darbojoties
pozitīvais –
a) patstāvīgums;
b) iespēja izpaust sevi;
c) laurus iegūsti viens pats!
negatīvais –
a) nav atbalsta;
b) nav padoma;
c) nav jautrības.

2. Darbojoties grupā
pozitīvais –
a) grupa izdarīt var vairāk;
b) var mācīties no citu kļūdām;
c) atbalsts.
negatīvais –
a) pieci vienā vietā neielīdīs
b) viedokļu nesaskaņas;
c) ne visi var izpausties.

Tālāk sekoja praktiskais darbs, bija četras komandas, divas no tām sastāvēja no grupas un Pārējās divās bija pa vienam jaunietim, uzdevums bija 10 min uzcelt augstāko sniegavīru. Galarezultātā augstākie sniegavīri tika uzcelti jauniešiem, kas bija sadarbojušies grupā. Skatoties no malas un izvērtējot galarezultātu visas četras grupas bija vinētājas, jo katra grupa bija neatkārtojama.

Vai idejas realizēšana ir process, kas sastāv no posmiem? Atbildot uz šo jautājumu mēs nonācām pie secinājuma, ka idejas realizēšana ir process, kas sastāv no vairākiem posmiem:
1) idejas radīšana;
2) plānošana;
3) grupas meklēšana;
4) mērķa izvirzīšana;
5) informācijas meklēšana;
6) materiālu meklēšana – gan finansu līdzekļu, gan pieredzes;
7) mēģinājums;
8) idejas realizācija;
9) gala rezultāts.

Kā pēdējais jautājums, uz kuru mēs neieguvām atbildi palika vai ideju realizē, lai galarezultātā iegūtu rezultātu vai idejas procesa realizēšanas dēļ.

Jebkurš pasākums, kas tiek vadīts izmantojot NFi metodes, ir organizēts process, kura galarezultātā ieguvēji ir katrs grupas dalībnieks, ka indivīds un grupa kopumā. Es priekš sevis ieguvu neaizvietojamu pieredzi vadot šo semināru, kā arī domāju, ka jaunieši, kas piedalījās šajā seminārā guva vērtīgas atziņas tālākai savai dzīvei.

Tad jau pienāca klāt vakariņu laiks un kartupeļu mizošanas sacensības. Pēc vakariņām sākās neformālā daļa. Kurā bija dažnedažādas aktivitātes, bet galveno uzsvaru es vēlētos likt uz to, ka šā pasākuma laikā alkohola lietošana palika ārpus šī pasākuma.

Sergejs Andrejevs