Tellus seminārs

Tellus_seminars_big

14. un 15. martā Rīgas Ekonomikas augstskolas telpās norisinājās jauniešu organizācijas Tellus rīkotā 2 dienu apmācība „Kā prezentēt sevi darba intervijā?”. Tajā piedalījās 16 jaunieši no dažādām Latvijas augstskolām to skaitā arī Raivis Ieviņš un Edvarts Krakts no LUAVIV. Pasākumu vadīja personāla vadības konsultāciju uzņēmuma „Eiro Personāls” lektores.

Pirmajā dienā ar jauniešiem strādāja personāla atlases projektu vadītāja Ilze Žilde. Pirms prezentācijas mēs iesildījāmies, mēģinot domāt „ārpus rāmjiem”. Šis uzdevums mums parādīja, ka, ja nav stingri nodefinēti uzdevuma noteikumi, ir atļauti visi līdzekļi tā realizēšanai. Izrādās, izveidot kvadrātu no 25 riņķīšiem, savienojot tos ar līniju, var bezgalīgi daudzos veidos, jo nav teikts, ka jāizmanto visi riņķīši un nebūt nav jāvelk līnijas tieši caur aplīšu centriem. Tālāk pasākuma gaitā mums bija iespēja uzzināt visu par darba interviju norisi, kandidātu atlases procesu un mūsu tiesībām sarunā ar darba devēju. Tāpat dzirdējām ieteikumus, kā izturēties intervijas laikā un kādi jautājumi būtu jānoskaidro sarunā ar intervētāju. Izrādās, ir vesels saraksts ar jautājumiem, uz kuriem intervējamajam nav jāatbild. Patiesībā, darba devējam nemaz nav tiesību uzdot jautājumus, kas sakar kandidāta ģimenes dzīvi, sodāmību, reliģiju, tautību, politiskos uzskatus un tamlīdzīgus jautājumus. Saņēmām ieteikumu, gatavojoties intervijai, uz papīra lapas pierakstīt jautājumus, kurus plānots uzdot darba devējam intervijas laikā. Prakse rāda, ka pretējā gadījumā uztraukuma iespaidā tie tiek aizmirsti. Darbiniekam būtiska varētu būt darba vietas atrašanās vieta, darba laiks, darba pienākumi, sociālās garantijas, kā arī atalgojuma apmērs. Izskanēja vērtīgas atziņas, piemēram, darba intervijas produktivitāte lielā mērā ir atkarīga no kandidāta rīcībā esošās informācijas par kompāniju. Jo vairāk iepriekš būs noskaidrots, jo labāk savu apģērbu un izturēšanos varēs pieskaņot kompānijas garam. Uz darba devēju tas noteikti atstās labu iespaidu tāpat kā tas, ka parādīsiet, ka zināt arī kaut ko vairāk par kompāniju. Vēl viens būtisks uzdevums, gatavojoties darba intervijai, ir pārdomāt atbildes uz šādiem jautājumiem: „Kāda ir mana motivācija, prasmes, iemaņas, zināšanas, pieredze, labās un sliktās īpašības, intereses, un kā es rīkojos nestandarta situācijās?” Šie ir jautājumi, kurus, ļoti iespējams, intervētājs uzdos jūsu sarunas laikā. Par to mums bija iespēja pārliecināties, noskatoties vienu labu un vienu sliktu darba interviju. Vēlāk arī paši pa pāriem trenējāmies novadīt kvalitatīvu darba interviju un atbildēt uz intervētāja jautājumiem.

Otrajā dienā „Eiro Personāls” vecākā konsultante Arta Biruma palīdzēja mums tikt skaidrībā par mūsu mērķiem profesionālās karjeras jomā. Uzzinājām, kādēļ nereti kolektīvā ir problēmas sastrādāties. Cēlonis ir tas, ka cilvēki atšķiras viens no otra ar rakstura īpašībām un dzīves uztveri. Pēc motivācijas mūs var iedalīt uz rezultātu orientētajos, tādos, kuriem svarīgākais ir varas apziņa, un ir arī cilvēki, kuriem galvenais ir justies piederīgiem. Neapšaubāmi, svarīgākā persona uzņēmumā ir vadītājs. Tomēr ne visi cilvēki var būt labi vadītāji. Lai saskatītu atšķirības, ar testa palīdzību tikām sadalīti četrās grupās atkarībā no tā, vai vairāk esam tendēti analizēt vai darīt, vadīt vai izpildīt. Pārliecinājāmies, ka tiešām katrai grupai piemīt raksturīgās īpašības.

Semināra otrās dienas iesākumā lektore aptaujāja jauniešus par to dzīves mērķiem profesionālajā jomā. Izrādījās, ka tikai retais ir apzinājis savus mērķus, un lielākajai daļai tādu nav vai arī tie nav skaidri nodefinēti. Savukārt semināra nobeigumā gandrīz visi atzina, ka šī apmācība ir bijusi ļoti noderīga. Nu jau gandrīz visi zināja, ko vēlas darīt nākotnē, vai arī ko noteikti nevēlas darīt. Izskanēja frāzes: „Nu es sapratu, ka svarīgāks par labi atmaksātu darbu ir darbs, kas man patīk,” vai arī „Nē, nozare, kurā strādāju šobrīd, nemaz nav piemērota man.” Šķīrāmies ar izstrādātiem plāniem tuvākajiem gadiem, kas jādara, lai īstenotu savus mērķus. Un kabatās mums visiem bija glīti salocīti sertifikāti, kas apliecina dalību šajā treniņā.

Raivis Ieviņš

,